Radiatory przemysłowe

Aluminiowe radiatory przemysłowe

Metal Radom od lat produkuje aluminiowe radiatory przemysłowe. Specjalizujemy się w produkcji małoseryjnej i jednostkowej. Jesteśmy jednym z głównych dostawców aluminiowych radiatorów przemysłowych dla przemysłu kolejowego w Polsce.

Do czego służy radiator?

W każdym układzie elektrycznym znajdują się elementy generujące ciepło. Najczęściej są to elementy zmieniające napięcie prądu, np. transformatory oraz elementy oporowe, np. silniki, procesory. Bez względu na źródło, ciepło należy z układu odprowadzić. W przeciwnym razie urządzenie będzie się przegrzewać, co zmniejszy jego żywotność.

Do bezpiecznego odprowadzenia ciepła potrzebny jest system chłodzenia. Jednym z wielu systemów chłodzenia jest chłodzenie pasywne, które polega na wykorzystaniu procesu oddawania ciepła do otoczenia (powietrze, woda) przez powierzchnię zewnętrzną urządzenia. Proces ten zachodzi zawsze, jednak może przebiegać zbyt wolno by zapewnić skuteczne chłodzenie. Aby go przyspieszyć można powiększyć powierzchnię oddającą ciepło. W tym celu wykorzystuje się radiatory.

Dlaczego wybrać radiatory przemysłowe z aluminium?

Najczęściej wybieranymi materiałami do produkcji radiatorów są miedź i aluminium. Miedź ma wyższą przewodność cieplną, jest jednak cięższa od aluminium, przez co jej wybór może pociągać za sobą konieczność wzmocnienia konstrukcji urządzenia. Oba metale są odporne na korozję. Jednak aluminium jest znacznie tańsze od miedzi i z tego powodu jest najczęściej wybieranym materiałem do produkcji radiatorów. Radiatory aluminiowe są trwałe i efektywne.

Zastosowania radiatorów aluminiowych w przemyśle

Radiatory przemysłowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je do chłodzenia m.in.:

  • silników w maszynach,
  • stacji transformatorowych sieci przesyłowych energii elektrycznej,
  • układów zasilających napęd elektrowozu,
  • układów zasilających urządzenia dużej mocy.

Jak wybrać odpowiedni radiator przemysłowy?

Radiator przemysłowy należy zaprojektować pod konkretne zastosowanie. Wymiary radiatora, rozstaw piór, ich grubość i wysokość zależą przede wszystkim od wymaganej szybkości chłodzenia i dostępnej przestrzeni.

Metal Radom – najlepsze aluminiowe radiatory przemysłowe

Jednym z komponentów, które produkujemy są przemysłowe radiatory aluminiowe. Radiatory wykonywane w naszej firmie mają mechanicznie zakuwane pióra (bez stosowania klejów). Dzięki temu charakteryzują się doskonałą przewodnością cieplną i nie wymagają wykonywania drogich i skomplikowanych form odlewniczych.

Tę metodę opracowaliśmy na podstawie badania naukowego Instytutu Mechaniki Politechniki Radomskiej i Katedry Przeróbki Plastycznej Politechniki Rzeszowskiej[1]. Jest ona idealna do wykonywania krótkich serii radiatorów – od kilku do kilkuset sztuk.

Wykonujemy radiatory zgodnie z projektami naszych klientów o maksymalnych wymiarach podstawy 800 mm x 1000 mm. Oczywiście mamy możliwości wykonywania innych wielkości radiatorów. Pióra mogą być w dowolnym rozstawie, dysponujemy specjalistyczną maszyną CNC do wykonywania kanalików pod pióra.

Specjalistyczne systemy chłodzące

W wielu przypadkach radiator nie wystarczy aby odprowadzić ciepło z układu. Nasza firma ma również doświadczenie w produkcji wyspecjalizowanych układów chłodzących, m.in. miedzianych chłodnic.

Oferujemy również obróbkę precyzyjną CNCcięcie laserem oraz cięcie wodą – dzięki zróżnicowanemu parkowi maszynowemu i bogatemu doświadczeniu jesteśmy w stanie wykonać również nietypowe i skomplikowane zlecenia.

Zapraszamy do współpracy firmy z Warszawy, województwa mazowieckiego i z całej Polski.

Bibliografia:

  1. Kowalik, M., and T. Trzepieciński. „Examination of the influence of pressing parameters on strength and geometry of joint between aluminum plate and sheet metal.” Archives of Civil and Mechanical Engineering 12 (2012): 292-298.